همه چی داره

همه چي داره

 

 

 

   

 

 رنگى كه براى دكوراسيون اتاق كودك در نظر مى گيريم بايد با مقطع سنى كه كودك شما در آن قرار دارد متناسب باشد. در طول سال اول زندگى رنگ هاى ملايم براى اتاق كودكان بهترين انتخاب هستند، چرا كه نوزاد به نور و سايه بيشتر توجه نشان مى دهد تا تفاوت رنگ ها. از اين رو اتاق خواب نوزادان بايد با رنگ هاى روشنى مانند سفيد و كرم و يا رنگ هاى زرد، صورتى، آبى يا سبز روشن، رنگ آميزى شود. هرچه كودك بزرگتر مى شود با به كارگيرى رنگ هاى شاد و درخشان در اتاق مى توان فضايى جذاب و سرشار از انرژى و تحرك براى او فراهم آورد. اگرچه استفاده از رنگ هاى روشن و طرح هاى شاد كه مورد پسند كودكان بوده و موجبات تحريك خلاقيت آنها را فراهم مى آورند در اتاق كودكان توصيه مى شود، اما همواره بايد دقت كرد كه دكوراسيون اتاق كودكان در عين بشاشيت و شادى، بيش از اندازه شلوغ نباشد تا موجب بى قرارى و سلب آرامش كودك نشود.

از آنجا كه در انتخاب دكوراسيون اتاق كودكان رعايت اصول ايمنى در درجه اول اهميت قرار دارد براى رنگ آميزى اين اتاق ها بايد همواره از رنگ هايى استفاده كرد كه در ساخت آنها سرب به كار نرفته باشد. پس از اطمينان از بى زيان بودن نوع رنگ مصرفى، نوبت به انتخاب يك زمينه رنگى براى اتاق كودك مى رسد.

 

   

 

براى طراحى رنگى دكوراسيون اتاق كودكان دو راه وجود دارد: استفاده از رنگ هاى شاد و درخشان و ديگرى ايجاد فضايى مملو از رنگ هاى ملايم و رؤيايى كه اسباب بازى هاى رنگارنگ كودك در آن نقش آكسان هاى رنگى را ايفا مى كنند. هنگام طراحى رنگ در دكوراسيون اتاق كودك بايد به خاطر داشت كه اغلب كودكان مجموعه اى از اسباب بازى هاى رنگارنگ را در فضاى اتاق خود جاى خواهند داد كه بى شك نماى اتاق را تحت تأثير قرار مى دهند.

گاهى اوقات انتخاب رنگ و دكوراسيون اتاق كودك با توجه به جنسيت او انجام مى شود. بسيارى از والدين رنگ هاى گرم و ملايمى مانند صورتى و بنفش ياسى را براى دختران و رنگ هاى آبى و سبز را براى فرزند پسرشان مى پسندند. همچنين در ميان كودكان بزرگتر كه قادر به اعمال سليقه خود در انتخاب رنگ و دكوراسيون اتاقشان هستند بسيارى از دختران فضايى رؤيايى و دخترانه و بسيارى از پسران رنگ هاى پرسايه و شاد با كنتراست بيشتر را مى پسندند. دختران دكوراسيونى مملو از رنگ هاى صورتى، سفيد و بنفش، تور، روبان و حرير و فضايى فانتزى و روياگونه را ترجيح مى دهند. از اين رو توجه به جزئيات ريز و كوچك در اتاق دختران اهميت بيشترى مى يابد. در دكوراسيون اتاق دختران هارمونى و هماهنگى بيشتر و در اتاق پسران رنگ هاى متضاد و كنتراست بيشتر ترجيح داده مى شود. اما در دنياى امروز طراحى دكوراسيون اتاق كودكان بر پايه جنسيت آنها چندان توصيه نمى شود و حتى بسيارى از والدين رنگ هايى چون پرده هاى گوناگون زرد (از ليمويى و كرم تا زرد پرتقالى و نارنجى) را كه علاوه بر روشنايى و نشاط كافى براى اتاق كودك به جنسيت خاصى نيز منتسب نيست ترجيح
 مى دهند. در هر حال بايد از محدود كردن انتخاب كودكان در رنگ دكوراسيون اتاقشان پرهيز كرد و به خاطر داشت كه الزاماً نبايد اتاق دختران صورتى و اتاق پسران آبى باشد.

 

 


اتاق كودك خود را چگونه تزئین  کنیم

   

در مبحث‌ مناسب‌سازی‌ خانه‌ - چه‌ بزرگ‌ و چه‌ كوچك‌ - باید توجه‌ داشت‌ كه‌ خانه‌ فقط‌ و فقط‌ یك‌ سرپناه‌ نیست‌ بلكه‌ لازم‌ است‌ نیازهای‌ رفتاری ، روانی‌ و اجتماعی‌ ساكنان‌ خود را نیز پاسخگو باشد. به‌ این‌ ترتیب‌ فضاهای‌ اختصاصی‌ هر یك‌ از افراد خانواده‌ باید متناسب‌ با سن‌ و سال ، چگونگی‌ فعالیت ها و روحیه‌ افراد آراسته‌ شود تا علاوه‌ بر كارآمد بودن، نیاز فطری‌ شخص‌ به‌ آرامش‌ و زیبایی‌ را نیز برآورده‌ سازد.

   

- اتاق‌ كودكان ‌ برخلاف‌ اتاق‌ پدر و مادر فقط‌ اتاق‌ خواب‌ و استراحت‌ نیست‌ بلكه‌ محل‌ بازی، انجام‌ تكالیف‌ درسی‌ و به‌ طور خلاصه‌ اتاق‌ زندگی‌ است. این‌ اتاق‌ معمولاً مساحت‌ كمتری‌ نسبت‌ به‌ اتاق‌ پدر و مادر یا سایر بزرگترهای‌ خانواده‌ دارد. كوچك‌ بودن‌ اتاق‌ همراه‌ با خرده‌ ریزهای‌ فراوان‌ كودكان‌ و نیز تمایل‌ فطری‌ بچه‌ها به‌ شادی، تمهیدات‌ ویژه‌ای‌ را برای‌ ساماندهی‌ فضای‌ اتاق‌ آنها می‌ طلبد.

بنابراین‌ برای‌ مناسب ‌سازی‌ اتاق‌ كودكان‌ باید علایق‌ و نكات‌ مورد توجه‌ آنها را شناخت‌ و به‌ آن‌ (حداقل‌ در اتاق‌ خودشان) احترام‌ گذاشت‌ و از نظرات‌ آنها استفاده‌ كرد.

صرف ‌نظر از سلیقه‌ های‌ شخصی، برخی‌ از ویژگی ها میان‌ كودكان‌ مشترك‌ است‌ كه‌ از آنها نیز می ‌توان‌ بهره‌ برد:

- از میان‌ شكل ، جنس‌ و رنگ‌ اشیاء ، كودكان‌ بیش‌ از همه‌ به‌ رنگ‌  توجه‌ دارند و فضاهای‌ رنگی‌ برای‌ آنها جذاب‌ است.

- در طرح های‌ رنگارنگ، طرح هایی‌ با لكه ‌های‌ بزرگ‌ رنگی‌ یا زمینه‌ های‌ رنگی‌ قوی‌ بیش‌ از طرح های‌ ریز نقش‌ و نامفهوم‌ نظر كودكان‌ را جلب‌ می ‌كند.

   

- رنگ های‌ شاد با شدت‌ بالا مشتمل‌ بر سه‌ رنگ‌ اصلی‌ (زرد ، قرمز ، آبی) و رنگ های‌ مكمل‌ آنها (سبز ، نارنجی ، بنفش) بیش‌ از رنگ های‌ تركیبی‌ مورد توجه‌ كودكان‌ است.

- پس‌ از رنگ ، اشكالی‌ كه‌ از تركیب‌ سه‌ شكل‌ خالص‌ هندسی‌ (مربع ، مثلث‌ و دایره) ایجاد شده‌ باشند بیشتر از شكل‌ واقعی‌ اشیاء جذابیت‌ دارند. فانتزی‌ نمودن‌ اشكال‌ با استفاده‌ از تقسیم‌ آنها به‌ سه‌ شكل‌ ذكر شده‌ موجب‌ شادی‌ كودكان‌ می ‌شود.

- برای‌ استفاده‌ هر چه‌ بهتر از فضای‌ اتاق‌ و نیز جلب‌ رضایت‌ كودكان‌ با توجه‌ به‌ موارد فوق‌ می ‌توان‌ از این‌ توصیه‌ ها بهره‌ گرفت:

- از آنجا كه‌ به‌ طور معمول‌ ارتفاع‌ لباس‌ كودكان‌ كمتر است‌ می‌ توان‌ با توجه‌ به‌ سن‌ و جنس‌ فرزندان‌ تقسیمات‌ بیشتری‌ را در ارتفاع‌ كمدهای‌ دیواری‌ انجام‌ داد و از آنها یا به‌ صورت‌ طبقه‌ و قفسه‌ یا كشو برای‌ قرار دادن‌ خرده‌ ریزهای‌ آنان‌ استفاده‌ كرد. هرچه‌ اتاق‌ خواب‌  كوچكتر باشد نیاز به‌ كمد با طبقه‌ بندی‌ متنوع‌ بیشتر است.

- هنگام‌ انتخاب‌ تخت، بهتر است‌ تخت هایی‌ انتخاب‌ شوند كه‌ دارای‌ كشوهای‌ تحتانی‌ باشند. در صورتی‌ كه‌ تخت‌ كنونی‌ فرزندتان‌ چنین‌ نیست‌ می ‌توان‌ جعبه ‌هایی‌ با ارتفاع‌ كوتاهتر از پایه‌ تخت‌ ساخت‌ (با رنگ‌ آمیزی های‌ متنوع) و از آنها برای‌ خرده‌ ریزهای‌ بچه‌ ها استفاده‌ كرد.

   

- برای‌ كودكان‌ بالای‌ سه‌ سال ، می ‌توان‌ از تخت هایی‌ با پایه‌ های‌ بلند استفاده‌ كرد؛ این‌ تختخواب  ها به ویژه‌ در اتاق های‌ كوچكتر صرفه‌ جویی‌ مناسبی‌ در فضا می‌ كنند. کودکان نیز از زیر این‌ تخت ها استفاده‌های‌ گوناگون‌ می ‌كنند.

   

- در صورتی‌ كه‌ یك‌ اتاق‌ به‌ طور مشترك‌ متعلق به دو فرزند است بهتر است‌ فضای‌ اتاق‌ به‌ نحوی‌ تقسیم‌ شود كه‌ هر یك‌ از فرزندان‌ بخشی‌ را متعلق‌ به‌ خود بداند. این‌ كار با استفاده‌ از یك‌ پارتیشن‌ مشبك‌ چوبی‌ به‌ ارتفاع‌ حداكثر یك‌ و نیم‌ متر، قفسه‌های‌ قابل‌ انعطاف‌ اسباب‌بازی  ها و یا كتابخانه‌ ی دو سویه‌ امكان ‌پذیر است.

- اگر هر یك‌ از دیوارهای‌ اتاق‌ به‌ یك‌ رنگ‌ درآید فضایی‌ شاد و جذاب، بدون‌ نیاز به‌ تزیینات‌ بسیار فراهم‌ می‌آید. رنگ های‌ زرد و سبز در كنار رنگ‌ سفید دیوارها علاوه‌ بر آنكه‌ باعث‌ جلوه‌ هرچه‌ بیشتر وسایل‌ اتاق‌ می‌شود، با روحیه‌ بالندگی‌ و سرزندگی‌ كودكان‌ نیز متناسب‌ است.

- از یك‌ نوع‌ پارچه‌ طرحدار برای‌ پرده‌  و روتختی‌ و... استفاده‌ كنید. همان‌ طرح‌ پارچه‌ برای‌ آباژور اتاق‌ كودكان‌ و قاب‌ عكس‌ هم‌ می‌ تواند استفاده‌ شود. اگر هنگام‌ تعویض‌ روتختی ، پرده‌ اتاق‌  نیازی‌ به‌ تعویض‌ ندارد از پارچه‌ جدید به‌ عنوان‌ والان‌ پرده‌  استفاده‌ نمایید و یا آن‌ را به‌ صورت‌ نواری‌ پایین‌ پرده‌ بدوزید؛ یا طرح های‌ آن‌ را روی‌ پرده‌ تكه‌ دوزی‌ كنید.

- پارچه‌های‌ ساده‌ رنگی‌ در كنار یكدیگر نسبت‌ به‌ پارچه‌های‌ طرح دار جذاب تر به‌ نظر می‌ رسند.

   

- در صورتی‌ كه‌ نقش‌ و تصویر خاصی‌ در وسایل‌ اتاق‌ كودك‌ وجود دارد آن‌ نقش‌ یا تصویر فانتزی‌ را در سایر قسمت های‌ اتاق‌ نظیر كمد و روبالشی‌ نیز استفاده‌ كنید.

- رنگ ‌آمیزی‌ مجدد قاب، دستگیره‌ كمدها و قفسه‌های‌ قدیمی‌ با چند رنگ‌ شاد ، راه‌ كم ‌هزینه ‌ای‌ برای‌ ایجاد تنوع‌ در فضای‌ مختص‌ كودكان‌ است.

- بعد از خرید وسایل‌ اتاق‌ كودك‌ با استفاده‌ از هارمونی های‌ تیره‌ - روشن‌ ، رنگ های‌ وسایل‌ در پرده، روتختی‌ و... تركیب‌ و تنوع‌ مجموعه‌ را با استفاده‌ از ذوق‌ خودتان‌ غنی‌ كنید. اگر وسایل‌ خریداری ‌شده‌ رنگ های‌ زنده‌ و شاد ندارند، خودتان‌ رنگ های‌ زرد ، قرمز و سبز و یا سایر رنگ های‌ شاد و غیر زننده‌ را مبنای‌ رنگ‌ آمیزی‌ سایر اجزای‌ اتاق‌ قرار دهید.

- از یك‌ كلاه‌ حصیری‌ به‌ صورت‌ وارونه‌ می ‌توان‌ لوستر  فانتزی‌ و جالبی‌ برای‌ اتاق‌ بچه‌ ها درست‌ كرد.

- به‌ جای‌ پرده‌ می‌ توانید از حصیرهای‌ ریزبافت‌ آفتابگیر استفاده‌ كنید و سطح‌ آن‌ را نیز هماهنگ‌ با سایر قسمت های‌ اتاق‌ نقاشی‌ نمایید.

- رنگ‌ كردن‌ كارتن های‌ مقوایی‌ در ابعاد مختلف‌ و یا روكش ‌كردن‌ آنها با كاغذ كادو و نایلون های‌ فانتزی‌ محل های‌ مناسبی‌ را برای‌ خرده‌ ریزهای‌ كودكان‌ فراهم‌ می كند.

   

- استفاده‌ از رنگ های‌ شاد در دیوارهای‌ اتاق‌ همیشه‌ مطلوب‌ بچه‌هاست؛ شدت‌ رنگ‌ را با نظر كودكان‌ تأمین‌ كنید.

- به‌ جای‌ قفسه‌های‌ چوبی‌ می ‌توانید از قفسه‌های‌ فلزی‌ پیش ‌ساخته‌ رنگی‌ استفاده‌ كنید كه‌ قابل‌ تغییر نیز هستند و یا چند مكعب‌ چوبی‌ را جداگانه‌ بسازید و با رنگ های‌ متنوع‌ روی‌ هم‌ قرار دهید و هرچه‌ می‌خواهید بسازید. این‌ مكعب ها بهتر است‌ از دو طرف‌ خالی‌ باشند.

 

 

 

 

 

 

 

 


با رنگ های زنده بیشتر آشنا شویم

 

رنگ های زنده همواره رنگ هایی دوست داشتنی هستند. این رنگ ها به نحوی اغراق آمیز جاذب نگاه و توجه بیننده هستند و هرگز از نظر بیننده دور نمی مانند. رنگ های زنده ای كه انرژی و هیجان در فضا می پراكنند و برای افرادی كه دوست دارند هر روز صبح در فضایی پر انرژی و سرزنده چشم بگشایند و روزشان را با هیجان و سرزندگی آغاز كنند ایده آل هستند.

از آنجا كه اغلب ما بیشتر با رنگ های خاموش و خنثی در محیط زندگی مأنوس هستیم به كارگیری این رنگ ها نیازمند جسارت است. اما چنانچه این رنگ ها را در تركیبی مناسب به كار گیرید این جسارت بی پاداش نخواهد ماند و نتیجه فضایی درخشان، زیبا و فوق العاده جذاب خواهد بود. پیش از انتخاب چنین پالت رنگی برای فضای منزلتان به سلیقه خود نیز توجه كنید زیرا برای بسیاری از مردم زندگی در چنین فضاهای رنگینی برای مدت طولانی ممكن  است آزار دهنده باشد. یكی از روش های ارزیابی سلیقه واقعی شما در انتخاب رنگ دقت در كمد لباس های شماست. اگر لباس های كمد شما از رنگ های بـِژ، كرم، قهوه ای و سیاه و سفید است و یا از سایر رنگ های خنثی و ملایم تشكیل شده است در فكر استفاده از رنگ های زنده در فضای منزلتان نباشید. چون خیلی زود از آنها خسته می شوید اما اگر در میان لباس هایتان رنگ های شادی مثل قرمز، نارنجی و بنفش زیاد به چشم می خورند احتمالاً از زندگی در فضایی با دكوراسیون برگرفته از رنگ های زنده لذت خواهید برد.

از نگاه طراحان دكوراسیون داخلی ، رنگ های زنده دارای ویژگی های فوق العاده ای هستند كه می تواند ویژگی های حاكم بر یك فضا را تنها با چند قوطی رنگ تغییر دهد.

 پس از آن كه از تمایل و علاقه خود نسبت به این پالت رنگی مطمئن شدید نوبت به انتخاب رنگ های خاصی می رسد كه در این گروه می پسندید. هنگام انتخاب پالت رنگ های زنده باید به خاطر داشته باشید كه انتخاب این گروه به معنی به كارگیری این رنگ ها در سطوح بزرگ مثل دیوارهاست كه بلافاصله كاراكتر و حالت یك اتاق را دستخوش تغییری چشمگیر می سازد و نه تنها به معنی استفاده از یك كاناپه قرمز یا قفسه سبز در گوشه ای از یك اتاق نیست بلكه احاطه شدن در فضایی آكنده از رنگ های زنده و شاد در كلیه جوانب یك اتاق است.

فضاهایی كه با رنگ های زنده آراسته می شوند نیاز به نور فراوان دارند، به ویژه نور طبیعی. در شب نیز نور چراغ های هالوژن برای چنین فضاهایی مناسب تر است. ممكن است تصور كنید كه پالت رنگ های زنده فقط برای اتاق های بزرگ مناسب است در این صورت در اشتباه هستید. یك اتاق بسیار كوچك نیز می تواند با رنگ های زنده از نمایی ویژه برخوردار شود حتی اگر این رنگ ها رنگ هایی تیره باشند مثل آبی نیلی یا حتی سیاه. نكته جالب توجه دیگر درباره پالت رنگ های زنده این است كه شما می توانید این رنگ ها را در دكوراسیونی كاملاً مدرن و یا در دكوراسیون های سنتی و قدیمی با موفقیت به كار بگیرید.

 از آنجا كه قدرت و ویژگی رنگ های زنده در سطوح رنگی بزرگ و ساده است هنگام كار با این پالت رنگی نیازی به استفاده از بافت اضافی بر روی دیوارها یا باقی سطوح وجود ندارد. در حقیقت در چنین دكوراسیونی هرچه سطح صاف تر و یك دست تر باشد نمای زیباتری خواهد داشت دیوارهایی كه با رنگ های زنده پوشانده می شوند باید از زیرسازی بسیار خوبی برخوردار باشند همه چیز در اتاق پیرو رنگ دیوارهاست و در طراحی یك دكوراسیون با این مجموعه رنگی دیوارها نقطه شروع هستند و سپس باید این رنگ ها در سایر اجزای اتاق تكرار شوند. تكرار این رنگ ها در اجزای دكوراسیونی، این رنگ ها را تكمیل می كند و به حداكثر میزان خود می رساند. در گروه رنگ های زنده ، تضاد رنگی و كنتراست های شدید نقشی اساسی ایفا می كنند و نتیجه ای جذاب و چشمگیر می آفرینند چنان كه تیره ترین سیاه در كنار درخشان ترین رنگ سفید یكی از تركیب های ویژه این گروه است. همچنین اتاق هایی كه با این رنگ ها تزیین می شوند باید متشكل از دكوراسیونی ساده با اجزایی معدود باشند. شلوغ كردن چنین فضایی با وسایل تزیینی متعدد از تأثیر مورد نظر رنگی خواهد كاست.

 رنگ های زنده گرم جذاب ترین رنگ ها در این گروه هستند. سرخابی، نارنجی تند و زرد درخشان از گرم ترین رنگ های این پالت رنگی هستند كه در كنار یكدیگر یا هر یك به تنهایی همراه با سیاه چنان پرانرژی هستند كه احساس واقعی از هیجان را در بیننده زنده می كنند. جالب است بدانید این رنگ ها حتی رنگ سیاه را نیز تحت الشعاع قرار می دهند و سیاه در واقع همچون قابی این رنگ ها را كه از خودش قوی تر هستند در برمی گیرد چنان كه در كمتر رنگی چنین ویژگی وجود دارد. این رنگ های گرم و تند در كنار سفید خالص نیز جذاب و زیبا خواهند بود آن هم  با نمایی تمیز كه حس پاكی و طراوت را به بیننده القا می كند. در حالی كه كمی رنگ طلایی جذابیت این تركیب را دوچندان خواهد كرد. به كارگیری تزیینات فلزی طلایی و نقره ای بر درخشش و زیبایی رنگ های این پالت می افزاید.

رنگ قرمز در این گروه رنگی درخشان و برجسته است كه از بارزترین ویژگی های این گروه رنگی است. بسیاری از مردم از به كارگیری این رنگ در دكوراسیون پرهیز دارند اما كمتر رنگی می تواند هیجانی برابر با تأثیر این رنگ ایجاد كند. تأثیرات این رنگ چنان چشمگیر و قوی هستند كه حتی نیازی به در برگرفتن سطوح بزرگی مثل دیوارها نیست. تنها به كارگیری آن در بخش هایی از دكوراسیون یك اتاق تأثیر به سزایی در نمای آن خواهد داشت. استفاده از رنگ قرمز در قالب اجزای دكوراسیونی مانند گل ها، فرش و یا انواع قاب عكس و از این قبیل ، روشی مناسب برای معرفی این رنگ قوی در یك دكوراسیون است.

قرمز در كنار سیاه یا خاكستری نمایی جذاب می یابد و همراه با سبز و كمی نقره ای نیز تأثیری خاموش تر خواهد داشت اما این رنگ چنان قوی و تأثیرگذار است كه همواره بیشترین اثر را بر بیننده دارد. آگاهی از تأثیرهای رنگ قرمز بر روی فضای یك اتاق می تواند سودمند باشد. به عنوان مثال رنگ قرمز در واقع مقداری از نور محیط را جذب می كند از این رو باید اتاق مورد نظر برای دكوراسیونی با این رنگ از نور كافی برخوردار باشد.  همچنین دیوارهایی به رنگ قرمز جلوتر از فاصله واقعی خود به نظر می رسند و موجب می شوند اتاق كوچك تر به نظر برسد به همین دلیل استفاده از این رنگ برای دیوارهای اتاقی با ابعاد كوچك مناسب نیست بلكه در چنین فضاهایی اگر به جای رنگ آمیزی دیوارها با رنگ قرمز از این رنگ در سطوح كوچك تری مثل قاب پنجره ها و درهای اتاق بهره بگیریم نتیجه بهتری در بر خواهد داشت و به این ترتیب بدون قربانی كردن فضا ، از تأثیرهای مثبت این رنگ بهره مند خواهید شد.

    مسائلی كه در مورد اتاق كودك باید در نظر گرفته شود .

آماده كردن یك اتاق برای كودك نورسیده همیشه بخشی از لذت بچه دار شدن و توسعه یك خانواده است و تولد نوزاد همواره واقعه ای است كه دیگر اعضای خانواده چند ماه در انتظار آن بوده اند. والدین اغلب با عشق و علاقه فراوان اتاق اولین نوزاد خود را آماده می كنند و وسایل لازم برای آسایش و راحتی او را تدارك می بینند. اما در حقیقت نوزادان برای آسایش و زندگی راحت به وسایل و ابزار متعدد و بی شماری نیاز ندارند و اغلب نیازهای واقعی آنها به چند وسیله ابتدایی محدود می شود.

 در تهیه و تدارك اتاق نوزاد یكی از مهم ترین نكاتی را كه باید همواره به خاطر داشته باشیم، رشد و تغییر بسیار سریع نوزادان و نیازهایشان است. از این رو هنگام برنامه ریزی برای دكوراسیون اتاق كودك از رنگ آمیزی و پوشش دیوارها و كف اتاق گرفته تا خرید وسایلی مانند تخت و كمد و از این قبیل چیزها ، باید این واقعیت را در نظر داشته باشیم كه اغلب وسایل نوزادان پیش از آنكه فرسوده شوند بی استفاده می شوند و نوزاد به دلیل رشد سریع و تغییرات محسوس در زمانی كمتر از یك سال قادر به استفاده از بسیاری از وسایل اولیه اش نخواهد بود. بنابراین در انتخاب وسایل و رنگ آمیزی اتاق نوزاد این سرعت را به خاطر داشته باشید و از رنگ هایی بهره بگیرید كه برای چند سال اولیه زندگی كودك مناسب باشند. همچنین وسایلی چون تخت و كمد را به گونه ای انتخاب كنید كه در چند سال آتی نیز قابل استفاده باشند. بسیاری از تختخواب هایی كه برای نوزادان ساخته می شوند قابل تغییر بوده و به راحتی به طول تختخواب اضافه می شود یا نرده های كنار تخت در این تختخواب ها امكان جدا شدن داشته و می توان به راحتی آنها را كنار گذاشت. به این ترتیب تخت جوابگوی نیاز كودك تا سنین ۸-۶ سالگی خواهد بود و والدین مجبور به صرف هزینه مجدد برای تغییر تخت پس از ۳ سال اول زندگی نیستند و یا كشوهایی كه از سطح رویشان می توان به عنوان جای تعویض لباس و پوشك نوزاد استفاده كرد در همه سنین به عنوان كشوهایی كه لوازم گوناگون كودك را در خود جای می دهند قابل استفاده هستند.

 هنگام برنامه ریزی برای اتاق نوزاد به سیستم گرمایی و نورپردازی اتاق نیز توجه داشته باشید. دمای اتاق نوزاد باید همواره بین ۱۹ تا ۲۲ درجه سانتیگراد باشد. از این رو با توجه به امكانات منزل باید راهی ایمن برای تامین این دما در اتاق كودك در نظر گرفته شود.

نور مستقیم و درخشان برای نوزادان مناسب نیست. به همین دلیل برای تلطیف نور خورشید در روز از پرده های نازكی كه نور را از خود عبور داده اما از تندی آن می كاهند برای پنجره های اتاق نوزاد استفاده كنید و در شب برای تأمین نور اتاق از چراغ هایی كه نور را به سقف می تابانند برای ایجاد نور غیرمستقیم و كافی بهره بگیرید. نور اتاق كودك در طول شب نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا كه نوزادان اغلب در طول شب نیاز به تغذیه دارند و اتاق نوزاد باید در شب از میزانی از نور بهره مند باشد تا ضمن آنكه مادر را به انجام امور معمولی چون تغذیه كودك و یا تعویض پوشك او قادر می سازد موجب بیداری كامل و هوشیار شدن نوزاد نیز نشود. استفاده از كلیدهای تایمردار كه مقدار نور را تنظیم می كنند یكی از بهترین راه های پاسخگویی بر این نیاز است. در غیر این صورت می توان از چراغ خواب های كوچك نیز برای تأمین این مقدار نور سود برد.

 برای پنجره های اتاق نوزاد بهتر است علاوه بر پرده اتاق یك آستری ضخیم نیز در نظر بگیرید تا در مواقع لزوم بتوانید اتاق را در طول روز نیز تاریك كنید.

اگرچه اولین انتخابی كه برای پوشش كف اتاق نوزاد به نظر می رسد یك پوشش نرم و راحت است اما باید این امر را نیز در نظر داشته باشیم كه ظرف چند ماه ، نوزاد ما تبدیل به كودك نوپایی می شود كه انواع مایعات و نوشیدنی ها و مواد غذایی گوناگون را به دست گرفته و بر روی زمین اتاق خواهد ریخت. بنابراین پوشش كف اتاق را از نوعی در نظر بگیرید كه ضمن نرمی و لطافت به راحتی تمیز شود.

نوزاد علاوه بر تختخواب اصلی ، اغلب به یك تخت چرخدار متحرك و كوچك و یا یك گهواره نیز نیاز دارد كه در ماه های اولیه تولد، در كنار تخت مادر قرار گرفته و این امكان را به مادر بدهد تا برای رسیدگی و مراقبت از نوزاد در طول شب مجبور به طی مسافت میان اتاق ها نباشد. پس از چند ماه اول ، زمانی كه دفعات بیدار شدن نوزاد در شب كاهش می یابد و مادر نیز توان از دست رفته را باز می یابد می توان نوزاد را به اتاق مخصوص و تختخواب اصلی اش انتقال داد.

 چنانچه اتاق كودك جای كافی داشته باشد یك مبل یا صندلی راحت برای مادر در اتاق نوزاد در نظر بگیرید تا مادر جای راحتی برای نشستن هنگام شیردهی و مراقبت از نوزاد داشته باشد.

ضمن طراحی و برنامه ریزی برای دكوراسیون اتاق كودكان علاوه بر اموری كه ذكر شد توجه به ایمنی نیز نباید فراموش شود. همواره باید به وسایلی كه در دسترس نوزاد و یا كودك نوپا قرار دارند از قبیل آنچه از درون تخت برای كودك قابل دسترسی است دقت و توجه داشت. همچنین سطح كف اتاق نباید از مواد لیز و لغزنده باشد و پریزهای برق كه در ارتفاع كم نصب شده اند باید با استفاده از وسایل مخصوص موقتاً مسدود شوند.

 

 

 

 

 

اتاق به اتاق خانه خود را بررسی كنید

 

در مورد بهبود بخشیدن به وضعیت اتاق بیندیشید.

راه حل های مناسب و ارزان  برای رفع مشكلات متداول.

 

تجهیزات

ملحقات زیبا می تواند شاخص یك اتاق زیبا باشد و از طریق به كارگیری و خرید چند گلدان پر گل یا قاب های عكس و گیاهان خانگی می توان فضائی چشمگیر در اتاق ایجاد كرد. این زیبایی تجملی می توان مقرون به صرفه نیز باشد.

میز شام را چنان تزئین كنید كه غذایی كه بر روی آن سرو می شود، منحصر به فرد به نظر برسد.

از چینی های سفید كه هیچ وقت از مد نمی افتد، استفاده كنید و لیوان های یك دستی كه با آنها همخوانی داشته باشد بر سر سفره بچینید ، علاوه بر  دستمال سفره ، با استفاده از چراغ های كم نور یا  شمع  بر روی میز جوی حاكی از صمیمیت ایجاد كنید.

 

راهرو

اغلب راهروها فضایی محدود هستند ولی اكثراً برای انبار كردن لوازم خانه استفاده می شوند. كیف ها و كفش ها را به كمد اتاق خواب انتقال دهید و چترها و لوازم ورزشی را جایی قرار دهید كه دید كمتری داشته باشد؛ مثل گاراژ یا قفسه بلا استفاده آشپزخانه.

اتاق خواب 

با خرید یك لحاف جدید یا روتختی و قرار دادن  كوسن  های مختلف روی آن، تغییری در اتاق خواب خود پدید آورید كه احساس آرامش را القاء نماید. رنگ دیوارها را عوض كنید و رنگ مبلمان چوبی را به سفید یا شیری تغییر دهید.

می توانید از جا كفشی یا صندوق برای كفش ها و لباس ها در اتاق خواب استفاده كنید؛ لوازم آرایش خود را در یك ویترین مطبق قرار دهید تا میز آرایش با این گونه اشیاء  شلوغ به نظر نرسد.

آشپزخانه 

كابینت های قدیمی آشپزخانه را مجدداً رنگ بزنید و دستگیره های جدیدی برای آنها خریداری و نصب نمایید.

تمامی وسایل پخت و پز خود ( مگر زیباترین آنها ) را خارج از دید قرار دهید.

 

حمام

لازم نیست برای حمام تان زیاد هزینه كنید تا دلپذیر به نظر برسد. تجمع آهك و چرك و كثافات و نیز رنگ رفتگی های روی دیوار با استفاده از مواد شوینده ناپدید می شوند یا كلاً می توانید رنگ آمیزی جدیدی را تجربه كنید. ( دقت كنید كه هرگز جوهر نمك را توأم با وایتكس یا پودرهای شبیه رخشا استفاده نكنید، چون بلافاصله گاز كشنده ای تولید می كند)

یك روكش اپوكس می تواند در مورد استیل، پلاستیك، فلایبرگلاس ، آكریلیك، سرامیك یا چینی مورد استفاده قرار گیرد. حتی با رنگ مخصوص كاشی نیز قادر به تعویض رنگ آنها خواهید بود. برای پاك كردن لكه های روی دوش می توانید از اسپری مخصوص استفاده كنید و با گذشت چند دقیقه با برس نرم روی آن بكشید.

 

انبار

در عین این كه كابینت های روباز و بدون در باعث می شوند از پر كردن آنها خودداری كنیم، ولی آشكار بودن مواد درون آنها به هر حال باعث می شود شلوغ به نظر برسند. اگر این قفسه ها زیر یك طاقچه نصب شده اند، آنها را تبدیل به قفسه های در دار نمایید كه نباید گران تمام شود.

وقتی در اتاق خود برای هر چیزی جایی بیابید مثل این است  كه از حضور یك متخصص  دكوراسیون  استفاده برده اید. هر فضای موجود بدون استفاده را در خانه با خلاقیت خود تحت اختیار درآورید. صندوق های نگهداری مواد، محل قرار دهی مجلات، قفسه های دردار كه با طرح اتاق همخوان باشد بخرید.

 

بیرون خانه

با رنگ مخصوص وسائل موجود در فضای باز، درها، پنجره ها و ناودان ها را مجدداً رنگ كنید و پولیش بزنید.

باغ  را فراموش نكنید. گیاهان را به طور منظم آب دهید و هرس نمایید و از رشد علف هرز جلوگیری به عمل آورید.

 

شومینه

با اضافه كردن ملزومات ساده ای به شومینه خود به محیطی كه از سنگ پوشیده شده است، گرما ببخشید. سیخ شومینه، دم آهنگری و سطلی كه در آن چوب یا ذغال قرار داشته باشد، از این جمله اند. شمعدان هایی را در كنار لبه های مسطح آن قرار دهید و آینه ای را مستقیماً بالای شومینه نصب كنید كه صحنه ای رؤیایی پدید آورید.

 

چراغ ها

نور قوی در اتاق زیاد مناسب به نظر نمی رسد. از نوعی چراغ استفاده كنید كه برای موقعیت ها و روحیات مختلف قابل تنظیم باشد. متصل ساختن یك سوئیچ كم نور كننده به مدار اصلی روشنایی، می رود، ولی می توانید از چراغ های سقفی با نور متمركز برای  نصب در زیر قفسه ها نیز بهره بگیرید؛ در حالی كه نصب چراغ های رؤیایی حول پنجره ها و آینه ها نیز فضایی سحرانگیز  به محیط می دهد. 20- پرده های قدیمی را عوض كنید. اگر جایی هست  كه با خرید این پرده ها و پرداخت 50 درصد قیمت اولیه ، این امكان را برای شما فراهم می آورد، درنگ نكنید ، یا اگر ساده و بدون نقش هستند، آنها را رنگ كنید تا جلوه دیگری داشته باشند.

 


از چه پرده ای برای زیباتر كردن منزلمان استفاده كنیم؟

انتخاب نوع پرده با هر هدفی، منوط به خصوصیات محیط و لوازم دكوراسیونی به كار رفته در آن فضا است. شما نمی توانید تنها به دلیل ایجاد مانعی در مقابل گرما و نور، پرده ای انتخاب كنید كه نظم و هماهنگی حاكم در محیط را برهم زند. شما باید با در نظر گرفتن كلیه موارد فوق مناسب ترین را برگزینید. ما نیز با ارائه مدل های گوناگون شما را یاری می دهیم. در این راستا رایج ترین انواع این پرده ها شامل موارد زیر هستند:

۱ - آستری:

آستری پرده ضخیمی از جنس كتان و یا پارچه ای با درصدی نایلون، ارزان قیمت و قابل شستشو است.این پرده را معمولاً در زیر پرده های گران قیمت تر و نازك می آویزند. پرده انتخابی بر روی آستری ها اغلب حریر و یا توری است. به همین علت برای جلوگیری از تأثیر ظاهر آستری بر پرده حریر و یا تور، آن را ساده و بدون طرح و به رنگ روشن مانند سفید یا شیری انتخاب می كنند. رایج ترین نحوه آویختن آستری به این صورت است كه چوب پرده ای معمولی و جداگانه در نزدیكترین فاصله با پنجره، به دیوار و یا سقف نصب كرده و پرده را به آن آویزان می كنند. 

از آنجا كه پرده های ضخیم از جمله آستری ها و مواردی كه پس از این به آنها اشاره خواهد شد، درصد زیادی از نور مفید خورشید را در ساعات دیگر روز (پیش از ظهر) نیز هدر می دهند، متحرك بودن آنها ضروری است. لذا یا می توانید آنها را به صورت دستی در طول ریل حركت داده و یا با نصب وسیله ای مخصوص، معروف به اتوماتیك در كنار پنجره، این كار را با كشیدن یكی از طناب های عمودی انجام دهید. به این ترتیب پرده، به راحتی كنار رفته و روشنایی وارد می شود. این وسیله برای پنجره هایی كه به جهت عریض بودن برای پوشش آنها از پرده های دو تكه استفاده می كنند نیز كارآیی بسیار داشته و با كمك آن، هر یك از تكه ها به طرفین پنجره كنار كشیده می شود. به این ترتیب مجبور نخواهید بود برای كنار زدن آستری و كشیدن مجدد آن حداقل روزی دوبار نظم موجود در پرده حریر و یا توری روی آن را بر هم بزنید.

۲ - پرده های ضخیم روكار:

این پرده ها از پارچه های گران قیمت تر و با دوام تری انتخاب می شوند، پارچه های به كار رفته برای این نوع پرده اغلب پارچه های مورد استفاده برای رومبلی یا كمی نازك تر، مخمل، ساتن و به طور كلی پارچه های محكم و آهاردار هستند. این پرده ها به صورت دو تكه (برای پنجره های عریض) و در روی پرده نازك (حریر یا توری) به همراه یك والان در بالای پنجره، تركیبی زیبا را تشكیل داده ولی بدون وجود پرده نازك در زیر و یا حتی والان نیز مورد استفاده قرار می گیرند. كافی است پنجره مورد نظر رو به مكانی باز شود كه چشم انداز خوبی در هنگام شب و روز داشته باشد؛ به این ترتیب حتی وجود پارچه ای نازك مانند حریر نیز مانعی برای لذت بردن از این نعمت است. از آنجا كه برخلاف پرده های آستری، این پرده ها را معمولاً رنگی و حتی طرح دار انتخاب می كنند، حفظ هماهنگی طرح و رنگ با دكوراسیون محیط ضروری است. زیرا كه با كشیده شدن آنها به هنگام نیمروز بر روی پنجره احتمالاً سطح وسیعی از یك دیوار اتاق به این پرده نقش دار و رنگی اختصاص یافته و در نتیجه خصوصیات آن بر دكوراسیون محیط تأثیر به سزایی خواهد گذاشت: این مسئله در مورد دیگر مدل های پرده كه در ذیل معرفی خواهد شد نیز صدق می كند. 

۳ - سایبان (Shade):

این مدل پرده در انواع و اقسام مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد كه رایج ترین آنها عبارت اند از:الف) سایبان مدل رومی (تصویر ۱)

ب) سایبان مدل ابری (تصویر ۲)

ج) سایبان لوله ای (رولی) (تصویر ۴)

نكته ای كه در مورد همه انواع این سایبان ها مشترك است، این است كه همه آنها درست به اندازه داخل پنجره دوخته و آویخته می شوند؛ در ضمن به صورت عمودی متحرك بوده و به طرف بالا جمع می شوند. مدل های رومی و ابری به جهت فرم فانتزیشان بیشتر به صورت تنها برای پنجره مورد استفاده قرار می گیرند و كاربرد آنها در محیط های آشپزخانه و اتاق خواب بسیار است. در مدل رومی ممكن است والانی برای بالای پنجره در نظر گرفته شود ولی در مدل ابری وجود هرگونه والان ، اضافی است ؛ زیرا كه با جمع شدن آن به طرف بالا خودش نقش والان را برای پنجره ایفا می كند.

نوع سوم سایبان ها به صورت كارخانه ای تولید شده و در فروشگاه های مربوطه در اندازه ها و طرح ها و رنگ های مختلف و حتی جنس های گوناگون یافت می شوند. در این مدل محفظه ای استوانه ای در بالای پنجره نصب شده و با كشیدن طنابی كه از آن محفظه خارج شده است، سایبان به صورت لوله ای در داخل محفظه جمع شده و یا از آن بیرون می آید. این نوع سایبان را نیز به تنهایی برای پنجره آشپزخانه و یا اتاق خواب و گاهی به همراه والان و تور یا حریر و در نقش آستری نیز مورد استفاده قرار می دهند. به طور كلی كاربرد هر یك از مدل های فوق و ایجاد تركیب های سه گانه و دوگانه پرده ای برای پنجره، رابطه مستقیمی با شرایط محیط و سلیقه طراح آن فضا دارد ولی لازم به ذكر است سایبان ها به خصوص در نوع اول و آخر بیشتر برای پنجره های كم عرض مورد استفاده قرار می گیرند.

۴ - پرده های كركره ای:

پرده های كركره ای به دو دسته اصلی تقسیم می شوند:الف) پرده كركره ای افقی كه در دو نوع فلزی و چوبی در فروشگاه ها عرضه می شوند. منظور از فلزی و چوبی بودن، جنس تیغه های آن است .

  نوع فلزی این گونه پرده ها در گذشته رواج بیشتری داشته ولی امروزه دیگر كمتر از این نوع در مكان های مسكونی استفاده شده و موارد مصرف آن بیشتر در مكان های اداری و تجاری است. حال آنكه نوع چوبی آنها به علت ظرافت، زیبایی ظاهری و همچنین قیمت گزافش بیشتر برای خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد. به طور كلی بر روی هر دو مدل می توان پرده نازك و حریر و در بالای پنجره ، والان آویخت .  تركیب سه تایی برای این مدل نیز كارآیی دارد ولی از آنجا كه نوع چوبی آن بسیار فانتزی و زیبا است، كاربرد آن به تنهایی و با یك والان نیز جذابیت خاص خود را دارد.

ب) پرده كركره های عمودی (لوردراپه):

این پرده ها شامل تیغه های محكم و پهن پارچه ای است كه به صورت عمودی در كنار هم قرار گرفته ولی به صورت افقی در طول پنجره حركت می كند: این پرده ها نیز بیشتر در محیط های اداری به كار رفته و در فضای مسكونی كمتر مورد استفاده قرار می گیرند ولی در صورت تمایل می توانید برای فانتزی تر كردن آن والانی طرح دار و تزئینی در بالای پنجره آویخته و یا حتی با پرده ای توری و یا حریری در روی آن ، تركیبی سه تایی برای پنجره فضایتان با هدف دكوراسیونی و جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید ایجاد كنید. تركیب والان و پرده كركره از نوع فلزی نیز امكان پذیر بوده و در تصویر۳ نمونه ای از آن را ملاحظه می كنید.

 

 

 

 

 

24 ایده برای بهتر ساختن اتاق خواب و تبدیل آن به محیطی آرام و دنج

سؤالی كه در ابتدای كار ممكن است برای شما پیش بیاید این است كه چطور می توان این كار را  به درستی انجام داد. خیلی راحت ، فقط كافی است كه روش های توصیه شده را اجرا كنید.

 

1.     كشف مدل های مورد نظر:

زمانی كه برای خرید وسائل به فروشگاه می روید مطمئناً هر آنچه را كه دوست دارید تهیه می كنید ، اما اغلب طراحان و مهندسین معمار رنگ ها و طرح هایی را توصیه می كنند كه در حین ورود به اتاق خواب شما را تحت تأثیر قرار می دهد.

2. تخت خوابتان را به عنوان مركز توجه قرار دهید:

از طرح ها و مدل هایی استفاده كنید كه توجه همگان را به خود جلب كند و تخت خود را در مركز اتاق قرار دهید.

3. اضافه كردن و بلند كردن ارتفاع تخت:

 ارتفاع تخت خواب های امروزی به صورت استاندارد حدوداًcm 40 می باشد. اگر تخت خواب شما خیلی كوتاه است می توانید از پله های عمودی برای افزایش ارتفاع تخت استفاده كنید.

4. تشك رویی تخت:

بهتر است برای این منظور از تشك های پَر و نرم استفاده كنید كه هم ظاهر زیبایی دارند هم بسیار نرم و مناسب هستند.

5. نصب یك سایبان:

 با استفاده از یك تكه پارچه یا پرده، همچنین با استفاده از چند تكه چوب به راحتی می توانید سایبانی برای تختتان بسازید. به این ترتیب كه چوب ها را به دیوار نصب كرده و فضایی را ایجاد كنید كه اطراف آن توسط پارچه یا پرده محصور شده باشد.

6. استفاده از رنگ های خاص برای اتاق خواب:

"صورتی" یكی از رنگ هایی است كه امروزه اغلب شركت های طراحی از آن برای زیباتر كردن اتاق استفاده می كنند. اما رنگ رؤیایی كه می توان از آن استفاده كرد  قرمز یا عنابی روشن است.

7. اتاق خواب خود را به صورت محلی عجیب اما قابل توجه درآورید:

 شما به راحتی می توانید اتاق خواب خود را با استفاده از وسایل عجیب و غریب اما زیبا كه هر كدام به نحوی نیز می توانند تك باشند تزئین كرده و اتاقی جذاب و زیبا بسازید.

8. ساختن اتاق خواب رؤیایی:

شما می توانید با استفاده از طرح ها و مدل هایی خاص ، همچنین با چینش صحیح وسائل و در نهایت با استفاده از رنگ سفید خالص و یا حتی استفاده از رنگ های روشن، اتاق خوابی رؤیایی برای خود خلق كنید.

9. استفاده از كوسن و بالش های كوچك:

     

 می توانید برای تزئین تختخواب خود از بالش ها و كوسن هایی به شكل های مختلف استفاده كنید ؛ به این ترتیب كه آنها را بر روی تخت قرار داده و در واقع با قرار دادن آنها به سبك های متفاوت می توانید منظره های مختلفی ایجاد كنید.

10. ساختن یك جایگاه نشیمن در كنار پنجره:

 شما می توانید در زیر پنجره، محلی را ایجاد كنید كه هم بشود انواع وسائل را بر روی آن قرار داد و هم بر روی آن نشست. اگر قصد دارید از این محل به عنوان جایگاهی برای نشستن استفاده كنید می توانید از یك بالش بزرگ برای این منظور استفاده كنید.

11. ایجاد محلی پنهانی برای تلویزیون:

 شما می توانید محلی را با اندازه و ارتفاع مناسب كه به طور عادی در دید هم نباشد و فقط در هنگام استفاده قابل رؤیت باشد برای این منظور در نظر بگیرید كه می تواند یك صندوق و یا حتی یك سكو باشد.

12. تزئین اتاق خواب با استفاده از انواع لامپ ها:

 اگر از این اصل كه " سودمندی بر زیبایی ارجحیت دارد" صرف نظر كنیم می توانیم با استفاده از انواع لامپ ها و چراغ ها اتاقمان را تزئین كنیم.

13. مرتب كردن شلوغی ها:

 با كنترل كردن وسائل اتاقمان، به راحتی می توانیم اتاقی مرتب و منظم داشته باشیم . مثلاً مرتب كردن سی دی های درهم و برهم، مرتب كردن كامپیوتر، منظم كردن بالش ها و انواع آن.

14. ایجاد یك میز به عنوان جایگاهی برای برخی وسائل:

 این كار می تواند یك مدل جالب برای اتاق خواب باشد. میزی برای قراردادن انواع لباس ها و یا میزی برای آثار نقاشی و غیره.

15. اهمیت دادن به ایجاد یك فضای آرام و خلوت:

 شما می توانید با داشتن یك اتاق مرتب و تمیز و البته زیبا، محلی آرام و خلوت و همچنین صمیمی برای خود و دیگران ایجاد كنید.

16. استفاده از شمع:

 شما می توانید با استفاده از تعدادی شمع معطر بر زیبایی اتاق خود بیفزائید و محیطی با نوری رؤیایی را خلق كنید.

17. استفاده از گل های تازه برای تزئین:

 استفاده از گل نیز می تواند راهی برای زیباتر كردن اتاق خواب باشد ؛ با توجه به این نكته كه برخی از افراد طرفدار گل های خشك هستند و برخی دیگر طرفدار گل های تازه كه این كار با توجه به سلیقه و علایق شخصی انجام می گیرد.

18. وجود پنجره:

 

 وجود حتی یك پنجره در اتاق خواب می تواند یك فضای دل انگیز را ایجاد كند.

19. برای آراستن اتاق خواب انتخاب رنگ مناسب، نوع پارچه ای كه برای رویه تشك استفاده می شود و تعیین نوع فرش مؤثر است.

 به عنوان مثال، این كه از چه نوع پارچه ای برای تشك و یا بالش ها استفاده می كنیم ( ترمه، مخمل و غیره ) مهم است.

20. استفاده از سیستم های صوتی:

بهره بردن از یك سیستم صوتی امكان لذت بردن از انواع موسیقی ها را به ما می دهد و محیطی جذاب را خلق می كند.

21. استفاده از وسائل معطر:

علاوه بر استفاده از شمع های معطر ، می توانیم از وسایل معطر دیگری نیز استفاده كنیم. مثلاً می توانیم كاغذهایمان را قبل از استفاده آغشته به عطر مورد علاقه مان بكنیم و برای معطر شدن فضا آن را آویزان كنیم.

22. ایجاد یك فضا برای نشستن:

     

با استفاده از تعدادی صندلی، نیمكت و انواع آن می توان به راحتی فضایی را برای نشستن ایجاد كرد.

23. استفاده از وسائل و ایده های شخصی:

  

برخی از افراد مجموعه ای از برخی وسائل را در اختیار دارند مانند مجموعه ای از عروسك ها، كتاب ها و... كه با استفاده از این مجموعه ها طرح های زیبایی را می توانند در اتاقشان ایجاد كنند.

24. ساختن یك شومینه یا بخاری:

در نظر گرفتن فضایی برای قراردادن شومینه یا بخاری نیز می تواند بسیار مهم باشد. تنها با نصب یك بخاری و یا ایجاد یك شومینه می توانید باعث ایجاد تغییر در اتاق خوابتان شوید و طرحی جدید را ایجاد كنید.

 

 

 

 

 


خانه كوچك من / اتاق نامرتب ، كودك شلخته

نگاهی به مشخصه های اتاق كودك

 

اتاق‌ بچه‌ها به‌ منزله‌ خانه ‌ای‌ كوچك‌ و نیز دریچه ‌ای‌ برای‌ شناخت‌ دنیاست. از طریق‌ بازی‌ و زندگی‌ در این‌ اتاق، كودك‌ بسیاری‌ چیزها را می ‌آموزد.

اتاق‌ كودك‌ فضایی‌ است‌ كه‌ شخصیت‌ او را تعریف‌ می ‌كند و می‌ سازد؛. به‌ همین‌ دلیل‌ باید آن‌ را به‌ مكانی‌ دلپذیر مبدل‌ ساخت.

بچه‌ها در مقایسه‌ با بزرگترها زمان‌ بیشتری‌ را در اتاق‌ خود می ‌گذرانند؛ به‌ همین‌ دلیل‌ در چیدمان‌ اتاق‌ آنها باید نهایت‌ دقت‌ به‌ عمل‌ آید. به‌ ویژه‌ پیش‌ از دبستان، «اتاق» محلی‌ برای‌ بازی‌ و شناخت‌ است. پس‌ از ورود به‌ مدرسه‌ نیز این‌ شناخت‌ گسترده ‌تر می ‌شود، روابط‌ دوستانه‌ شكل‌ می ‌گیرد و نیاز فرزند به‌ فضایی‌ برای‌ مطالعه‌ و انجام‌ تكالیف‌ به‌ وجود می‌آید.

سعی‌ كنید اصول‌ اولیه‌ را در انتخاب‌ وسایل‌ به‌ كار بگیرید تا با رشد كودك‌ بتوانید بدون‌ صرف‌ هزینه‌ زیاد و تنها با تغییری‌ مختصر، نیازهای‌ او را برطرف‌ سازید.

اختصاص‌ فضاهای‌ متعدد در اتاق‌ برای‌ جمع ‌آوری‌ وسایل‌ بسیار مفید است؛ كمدهایی‌ با كشوهای‌ زیاد و بزرگ، تختخوابی‌ كه‌ از فضای‌ زیر آن‌ بتوان‌ برای‌ گذاشتن‌ چمدان، كشوهای‌ لباس‌ و دیگر وسایل‌ استفاده‌ كرد و نیز كتابخانه‌ها و قفسه‌ها، همگی‌ ملزوماتی‌ است‌ كه‌ به‌ آنها نیاز پیدا خواهید كرد.

تناسب‌

وسایل‌ و مبلمان‌ اتاق‌ باید با قد و هیكل‌ كودك‌ متناسب‌ باشد. اندازه‌ میز، صندلی، تختخواب، ارتفاع‌ قفسه‌ها و... بایستی‌ در حدی‌ باشد كه‌ او به ‌راحتی‌ به‌ آنها دسترسی‌ یابد. اما از آنجا كه‌ رشد بچه‌ ها سریع‌ است، این‌ وسایل، همانند لباسهایشان، به ‌سرعت‌ كارآیی‌ خود را از دست‌ می ‌دهند. چاره‌ كار این‌ است‌ كه‌ وسایلی، طراحی‌ یا خریداری‌ كنید كه‌ با دستكاری‌ كوچكی‌ قابل‌ استفاده‌ شوند.

مقصر كیست؟

معمولاً تصور ما از اتاق‌ یك‌ كودك‌ فعال، فضایی‌ به‌هم‌ ریخته‌ و پر از اسباب‌ بازی‌ است‌ كه‌ به‌ سختی‌ می‌ شود در آن‌ راه‌ رفت‌ و وسیله ‌ای‌ را پیدا كرد؛ اما آیا این‌ وضعیت‌ به‌ معنای‌ این‌ است‌ كه‌ كودك‌ نامرتب‌ و شلخته‌ است‌ یا این كه‌ بزرگتر او امكانات‌ لازم‌ را برای‌ نظم‌ بخشیدن‌ به‌ اتاقش‌ فراهم‌ نكرده؟ اگر وسایل‌ مناسب، نظیر قفسه ‌بندی‌ صحیح‌ در اتاق‌ كودك‌ وجود داشته‌ باشد تا به‌ راحتی‌ بتواند به‌ وسایل‌ خود دسترسی‌ یابد یا آنها را در جای‌ خود قرار دهد، با چنین‌ مشكلی‌ مواجه‌ نخواهید شد؛ در این‌ شرایط ، كودك‌ قادر به‌ مرتب‌ كردن‌ اتاق‌ خود خواهد بود و می ‌داند كه‌ هر چیز در كجا قرار دارد.

رنگ‌

وجود رنگ‌ در اتاق‌ كودك‌ ضروری‌ است. «رنگ‌» روحیه‌ بچه‌ ها را شادمان‌ می ‌سازد و عنصری‌ مهم‌ برای‌ اتاق‌ كودكان‌ محسوب‌ می‌ شود. رنگ های‌ خاكی‌ آنها را دلمرده‌ می ‌كند و برعكس‌ رنگ های‌ شاد، روحیه‌ آنها را تقویت‌ می ‌نماید. اما توجه‌ داشته‌ باشید كه‌ استفاده‌ زیاد از رنگ های‌ تند و شاد كودك‌ را خسته‌ می ‌سازد.

خواب‌ نوزاد

ورود یك‌ عضو كوچك‌ به‌ خانه، غالباً با انتظاری‌ طولانی‌ همراه‌ است. به‌ طور معمول، والدین‌ هر تكه‌ از اسباب‌ اتاق‌ را با عشق‌ و دقت‌ بسیار انتخاب‌ می‌ كنند. حتی‌ گاه‌ خرید اسباب‌ بازی های‌ متعدد پلاستیكی‌ نظیر فیل‌ و خرس‌ فراموش‌ نمی‌شود؛ اما بسیاری‌ از این‌ وسایل‌ حتی‌ برای‌ یك‌ بار هم‌ استفاده‌ نمی ‌شوند.

یكی‌ از مهمترین‌ وسیله‌ های‌ اتاق‌ نوزاد تخت، گهواره‌ یا ننو است‌ و در تهیه‌ آن‌ باید نكاتی‌ را رعایت‌ كرد:

از آنجا كه‌ بهتر است، دو تا سه‌ ماه‌ اول‌ نوزاد در اتاق‌ والدین‌ بخوابد، تخت‌ یا گهواره‌ باید كوچك‌ و قابل‌ حمل‌ باشد. بسیاری‌ از ننوها همانند سبد دسته ‌دار و سبك‌ وزن‌اند و به ‌آسانی‌ حمل‌ می ‌شوند. برخی‌ تخت ها نیز چرخدارند.

هنگام‌ خرید گهواره‌ توجه‌ كنید كه‌ مركز ثقل‌ داشته‌ باشد تا با چرخش‌ یا حركتی‌ برنگردد. حداقل‌ ارتفاع‌ دیواره‌ داخلی‌ آن‌ نیز بایستی‌ 20 سانتیمتر باشد. بهتر است‌ روی‌ آن‌ قابلیت‌ پوشانده ‌شدن‌ با تور را داشته‌ باشد تا از گزیده‌ شدن‌ نوزاد توسط‌ حشرات‌ جلوگیری‌ شود.

اگر تخت‌ چرخدار تهیه‌ می ‌كنید، دقت‌ نمایید كه‌ حداقل‌ روی‌ دو چرخ‌ آن‌ ترمز ایمنی‌ نصب‌ شده‌ باشد. به‌ علاوه، پیچ ها و بَست های‌ تختخواب‌ بایستی‌ به‌ نحوی‌ باشند كه‌ به‌ كودك‌ صدمه‌ نزنند. از آنجا كه‌ نوزاد عادت‌ به‌ مكیدن‌ دارد، در مورد رنگ‌ بدنه‌ تخت‌ نیز باید بسیار دقت‌ شود تا سمی‌ نباشد.

اگر تخت‌ نوزاد بزرگتر از ننو است‌ و مدت‌ بیشتری‌ از آن‌ استفاده‌ می ‌كنید، بهتر است‌ برای‌ راحتی، تغییراتی‌ در آن‌ انجام‌ دهید. به‌ طور مثال‌ با توجه‌ به‌ تصاویر، می ‌توانید تخت‌ ساده‌ ای‌ تهیه‌ كنید و برای‌ ایجاد فضای‌ بیشتر، روی‌ نرده‌های‌ آن‌ روكشی‌ جیب دار بدوزید تا بسیاری‌ از وسایل‌ را درون‌ آن‌ قرار دهید.

توجه‌ كنید

چون‌ كودك‌ هنگام‌ خواب‌ می‌ غلتد، بهتر است‌ نواری‌ از ابر تهیه‌ كنید، روی‌ آن‌ را با پارچه‌ نخی‌ بپوشانید و به‌ وسیله‌ روبان‌ آن‌ را به‌ نرده‌های‌ تخت‌ وصل‌ كنید تا از صدمه ‌دیدن‌ كودك‌ در اثر برخورد با دیواره‌ها جلوگیری‌ شود.

منابع‌

A COLLECTION EDITED BY:,"CHILDREN"S ROOMS "

SOLEDAD LORENZO, PUBLISHED BY ARIAN

MOSTAEDI, PRINTED IN SPAIN.

 

 


چهار ديوار رنگي

بازي رنگ هادرآشيانه هاي شما

ترجمه: ناديا دبيري

مثلاً مقدمه:
رنگ ها، در زندگي ما آدم ها يا هرگز نقش و جايگاه جدي نداشته اند، يا اينكه هميشه فراموششان كرده ايم. اين در حالي است كه زندگي مثل خواب و رؤيا بايد لبريز طراوت رنگ باشد. بيشتر ما ايراني ها، در طول هفته يا حتي ماه كه بگذرد، اگر فرصت كنيم، شايد دستي بر صورت و گلبرگ هاي باغچه مان بكشيم، يا گل آپارتمان مان رانوازش كنيم.راستي اتاق زندگي شما مثل خواب بعضي ها سياه و سفيد است. اصلاً معناي رنگ ها و موارد كاربردشان را در زندگي مي دانيم.
رنگ ها رابطه مستقيمي با احساس انسانها دارند و مستقيماً روي افراد تأثير مي گذارند. اگر شما در اتاق پذيرايي خود احساس آرامش نمي كنيد و يا در آشپزخانه دچار سردرگمي مي شويد، با كمي اطلاعات در مورد رنگ هاي مختلف و بيشترين و كمترين كاربرد آن در نقاط مختلف خانه مي توانيد خانه اي با رنگ بندي مناسب داشته باشيد.
قرمز، رنگ انرژي و ماجراجويي است
بهتر است در اتاق پذيرايي از رنگ قرمز استفاده شود چون شما را اجتماعي تر مي كند و همچنين اشتهاي شما را تحريك مي كند. اگر تمام ديوارهاي اتاق رنگ قرمز باشد، باعث سردرد خواهد شد. پس فقط يك ديوار را به رنگ قرمز در آوريد يا براي لوازم جانبي خانه از اين رنگ استفاده كنيد. به يادداشته باشيد اين رنگ راهيچ وقت براي اتاق خواب بچه استفاده نكنيد.
صورتي رنگ عشق است
بهتر است در اتاق خواب اين رنگ به كار رود. در آن صورت اتاقي راحت و آرامش بخش خواهيد داشت. همچنين صورتي پر رنگ، علاقه و اشتياق را در شما ايجاد مي كند.
اگر از رنگ زغالي در كنار اين رنگ استفاده كنيد، تركيب زيبايي خواهد داشت.
نارنجي، اطمينان و حرارت است
بهتر است براي اتاق نشيمن و پذيرايي از اين رنگ استفاده شود. اگر در اتاق خواب به كار رود، باعث بي خوابي شده و اتاق را كوچك نشان مي دهد. با اين وجود اگر مي خواهيد از اين رنگ در اتاق خواب استفاده كنيد بايد از وجود نور زياد در اتاق اطمينان حاصل كنيد.
سبز، رنگ طبيعت و انرژي، امنيت و اميدواري است
بهتر است در اتاق خواب و نشيمن از رنگ سبز استفاده شود.
دفعات مكرر استفاده از اين رنگ، شما را خسته مي كند پس بهتر است براي شديدتر شدن اثر آن در كنار سبز، از رنگ قرمز يا نارجي استفاده كنيد.
آبي رنگ آرام بخش، وفاداري و قدرت است
بهتر است براي اتاق خواب و ديوارهاي حمام از اين رنگ استفاده شود.
آبي، رنگي سرد است كه براي از بين بردن سردي آن بايد از يك رنگ گرم استفاده شود. تركيب آن با قرمز و زرد بسيار زيبا مي شود.
زرد، رنگ خورشيد و انرژي، شگفتي و پادشاهي است
بهتر است براي آشپزخانه و اتاق پذيرايي و اتاق هاي شمالي به كار رود. اين رنگ براي اتاق خواب مناسب نيست. اگر شما احساس پريشاني كنيد، رنگ زرد حال شما را بدتر مي كند.
اگر با رنگ سياه و بنفش تركيب شود، خصوصياتش را از دست مي دهد.
بنفش، رنگ روحاني، رنگ آخرت و رنگ مؤنث است
بهتر است براي اتاق خواب و ديوارهاي حمام به كار رود. بنفش، رنگي بي روح است كه با نقره اي و سياه زنده مي شود.
ارغواني، رنگ خلاقيت است
بهتر است براي اتاق خواب به كار رود.
قهوه اي، رنگ امنيت و استواري است
اين رنگ براي اتاق پذيرايي مناسب است، البته بايد از يك رنگ زنده تر مانند سبز يا آبي همراه اين رنگ استفاده كرد.
سياه، رنگ مرگ، غرابت و رنگي غم انگيز
رنگ سياه براي اعتدال به كار مي رود و به عنوان رنگ پايه شناخته شده است. بهتر است فقط يك ديوار خانه را به اين رنگ درآوريد. غم و غصه، از زندگي تان پر مي كشد


اتاق خواب مطلوب

 

اگر توجه کرده باشيد، متوجه مي شويد که در طول يک سال، زماني که شما در اتاق خواب خود مي گذرانيد، بيش تر از زماني است که در اتاق هاي  ديگر منزل سپري مي کنيد. چنان چه مدت عمر متوسط يک انسان را 60 سال در نظر بگيريم، 25 سال از آن فقط در خواب مي گذرد .

 

شما نمي توانيد راحت بخوابيد اگر رخت خواب شما خيلي نرم يا خيلي سفت باشد. هم چنين نوع بالشي که انتخاب مي کنيد در کيفيت خواب تان تأثير مي گذارد. متخصصان معتقدند که به هنگام خواب يک بالش براي محافظت از گردن و ستون فقرات لازم است. بالش هايي به شکل هشت که در تصوير نيز مشاهده مي کنيد، بهترين انتخاب براي زماني است که مي خواهيد در رخت خواب بنشينيد و به مطالعه يا تماشاي تلويزيون مشغول شويد.

 

به هنگام خريد تخت خواب دقت کنيد و مناسب ترين را تهيه فرماييد. فراهم آوردن شرايط مطلوب براي استراحت و داشتن خواب خوش، در صورتي ميسر مي شود که تشک تخت خواب شما سالم و استاندارد باشد. بنابراين، به نوع و اندازه ي تشک خواب تان، هم چنين مدل و اندازه ي تخت خواب خود توجه کنيد .

 

محيطي مناسب ايجاد کنيد. پرده ها را آستري بدهيد تا مانع نفوذ سرما به داخل اتاق شوند. در ضمن استفاده از زيرپرده هاي کلفت سبب مي شود نور وارد اتاق نشود و شما خواب راحتي داشته باشيد. اگر اتاق پنجره هايي رو به بيرون دارد، مي توانيد از والان هاي روي پرده استفاده کنيد که هم زيباتر است و هم مانع ديد از بيرون مي شود.

 

در اتاق خواب فرشي بيندازيد که نرمي آن را زير پا احساس کنيد. بافته هاي پرزدار که داراي رنگ هاي هماهنگ با ساير پوشش هاي پارچه اي باشند مناسب ترند. در هنگام انتخاب وسايل اتاق خواب، آسان بگيريد و در صورت نياز کمي ولخرجي کنيد؛ براي مثال بالشتک هاي جذاب و رنگين روي تخت و کاناپه پخش کنيد تا فضايي رؤيايي و لذت بخش فراهم آوريد.

 

دماي اتاق را کنترل کنيد. دماي مناسب براي زمان خواب بايد بين 16 تا 18 درجه ي سانتي گراد باشد. چنانچه دما خيلي کم يا خيلي زياد باشد، در خواب آرام اختلال ايجاد خواهد کرد. پس براي اين که خوابي خوب داشته باشيد، از يک روانداز متناسب با فصل استفاده کنيد تا در مصرف انرژي نيز صرفه جويي به عمل آوريد.

 

در صورتي که اتاق خواب تان شلوغ و درهم باشد، بي شک احساس خوشايند آرامش را نخواهيد داشت. سعي کنيد اتاق را مرتب نگه دارد و از پراکندگي وسايل و لباس ها اجتناب کنيد. اگر جاي کافي داريد، يک کمد کشويي با جاي زياد براي نگهداري البسه، کفش ها و ساير لوازم تهيه نماييد. اما چنانچه جاي کافي نداريد، لازم است تدابير ديگري بينديشيد، مثلاً در فضاي  زير تخت جعبه ها و چمدان هايي قرار داده، لباس هاي اضافي را در آن ها جاي دهيد.

 

ياد بگيريد چگونه از رايحه هاي خوش بهره بگيريد. بوي خوش و عطرهاي دلپذير مي توانند به شما کمک کنند تا راحت و آسوده بخوابيد. به ملحفه هاي خود اندکي عطر ملايم بپاشيد تا خواب خوش و عميق برايتان به ارمغان آورد. هم چنين مي توانيد با تهيه ي گل هاي تازه و خوش بو و قرار دادن شان در گلداني بلورين، زيبايي و رايحه ي خودش را در اتاق منتشر کنيد.

 

از رنگ آرام براي اتاق خواب استفاده کنيد. انتخابي که شما براي رنگ اتاق هاي خود داريد، تأثير زيادي در روحيه تان خواهد داشت. ترکيبي از صورتي، قرمز، کرم و بژ (کرم پررنگ)، مناسب ترين رنگ ها در اتاق خواب هستند. رنگ هاي مناسب ديگري مانند آبي روشن هم توصيه مي شود، زيرا بسيار آرامش بخش هستند. با اين که مي توانيد از ترکيب هاي رنگ سبز روشن به تنهايي، يا در کنار بنفش ياسي، براي روحيه دادن به خودتان استفاده کنيد. دقت کنيد که رنگ هاي تند و هيجان آور مانع آرامش يافتن بدن به هنگام استراحت مي شوند.

 

قبل از خواب فشارهاي عصبي و فکرهاي اضطراب آور را از خود دور کنيد. دوش گرفتن با آب گرم يا مطالعه ي يک کتاب خوب توصيه مي شود. البته براي مطالعه بايد نور کافي در کنار تخت خواب فراهم باشد. اگر راحت به خواب نمي رويد، از جايتان بلند شويد و کاري انجام دهيد که سرتان گرم باشد و فکر و خيال از شما دور شود. اين کار را در اتاق ديگري انجام دهيد تا اين که به اندازه ي کافي خسته شده براي خوابيدن آماده شويد.

 

منبع : ايران آذين

 

 

اتاق كودك خود را چگونه تزئين کنيم ( دکوراسیون اتاق بچه )

اتاق كودك خود را چگونه تزئين کنيم
_______________________________________

در مبحث‌ مناسب‌سازي‌ خانه‌ - چه‌ بزرگ‌ و چه‌ كوچك‌ - بايد توجه‌ داشت‌ كه‌ خانه‌ فقط‌ و فقط‌ يك‌ سرپناه‌ نيست‌ بلكه‌ لازم‌ است‌ نيازهاي‌ رفتاري ، رواني‌ و اجتماعي‌ ساكنان‌ خود را نيز پاسخگو باشد. به‌ اين‌ ترتيب‌ فضاهاي‌ اختصاصي‌ هر يك‌ از افراد خانواده‌ بايد متناسب‌ با سن‌ و سال ، چگونگي‌ فعاليت ها و روحيه‌ افراد آراسته‌ شود تا علاوه‌ بر كارآمد بودن، نياز فطري‌ شخص‌ به‌ آرامش‌ و زيبايي‌ را نيز برآورده‌ سازد.

 

 

 

- اتاق‌ كودكان ‌ برخلاف‌ اتاق‌ پدر و مادر فقط‌ اتاق‌ خواب‌ و استراحت‌ نيست‌ بلكه‌ محل‌ بازي، انجام‌ تكاليف‌ درسي‌ و به‌ طور خلاصه‌ اتاق‌ زندگي‌ است. اين‌ اتاق‌ معمولاً مساحت‌ كمتري‌ نسبت‌ به‌ اتاق‌ پدر و مادر يا ساير بزرگترهاي‌ خانواده‌ دارد. كوچك‌ بودن‌ اتاق‌ همراه‌ با خرده‌ ريزهاي‌ فراوان‌ كودكان‌ و نيز تمايل‌ فطري‌ بچه‌ها به‌ شادي، تمهيدات‌ ويژه‌اي‌ را براي‌ ساماندهي‌ فضاي‌ اتاق‌ آنها مي‌ طلبد.

بنابراين‌ براي‌ مناسب ‌سازي‌ اتاق‌ كودكان‌ بايد علايق‌ و نكات‌ مورد توجه‌ آنها را شناخت‌ و به‌ آن‌ (حداقل‌ در اتاق‌ خودشان) احترام‌ گذاشت‌ و از نظرات‌ آنها استفاده‌ كرد.

صرف ‌نظر از سليقه‌ هاي‌ شخصي، برخي‌ از ويژگي ها ميان‌ كودكان‌ مشترك‌ است‌ كه‌ از آنها نيز مي ‌توان‌ بهره‌ برد:

- از ميان‌ شكل ، جنس‌ و رنگ‌ اشياء ، كودكان‌ بيش‌ از همه‌ به‌ رنگ‌ توجه‌ دارند و فضاهاي‌ رنگي‌ براي‌ آنها جذاب‌ است.

- در طرح هاي‌ رنگارنگ، طرح هايي‌ با لكه ‌هاي‌ بزرگ‌ رنگي‌ يا زمينه‌ هاي‌ رنگي‌ قوي‌ بيش‌ از طرح هاي‌ ريز نقش‌ و نامفهوم‌ نظر كودكان‌ را جلب‌ مي ‌كند.

 

 

 

 

- رنگ هاي‌ شاد با شدت‌ بالا مشتمل‌ بر سه‌ رنگ‌ اصلي‌ (زرد ، قرمز ، آبي) و رنگ هاي‌ مكمل‌ آنها (سبز ، نارنجي ، بنفش) بيش‌ از رنگ هاي‌ تركيبي‌ مورد توجه‌ كودكان‌ است.

- پس‌ از رنگ ، اشكالي‌ كه‌ از تركيب‌ سه‌ شكل‌ خالص‌ هندسي‌ (مربع ، مثلث‌ و دايره) ايجاد شده‌ باشند بيشتر از شكل‌ واقعي‌ اشياء جذابيت‌ دارند. فانتزي‌ نمودن‌ اشكال‌ با استفاده‌ از تقسيم‌ آنها به‌ سه‌ شكل‌ ذكر شده‌ موجب‌ شادي‌ كودكان‌ مي ‌شود.

- براي‌ استفاده‌ هر چه‌ بهتر از فضاي‌ اتاق‌ و نيز جلب‌ رضايت‌ كودكان‌ با توجه‌ به‌ موارد فوق‌ مي ‌توان‌ از اين‌ توصيه‌ ها بهره‌ گرفت:

- از آنجا كه‌ به‌ طور معمول‌ ارتفاع‌ لباس‌ كودكان‌ كمتر است‌ مي‌ توان‌ با توجه‌ به‌ سن‌ و جنس‌ فرزندان‌ تقسيمات‌ بيشتري‌ را در ارتفاع‌ كمدهاي‌ ديواري‌ انجام‌ داد و از آنها يا به‌ صورت‌ طبقه‌ و قفسه‌ يا كشو براي‌ قرار دادن‌ خرده‌ ريزهاي‌ آنان‌ استفاده‌ كرد. هرچه‌ اتاق‌ خواب‌ كوچكتر باشد نياز به‌ كمد با طبقه‌ بندي‌ متنوع‌ بيشتر است.

- هنگام‌ انتخاب‌ تخت، بهتر است‌ تخت هايي‌ انتخاب‌ شوند كه‌ داراي‌ كشوهاي‌ تحتاني‌ باشند. در صورتي‌ كه‌ تخت‌ كنوني‌ فرزندتان‌ چنين‌ نيست‌ مي ‌توان‌ جعبه ‌هايي‌ با ارتفاع‌ كوتاهتر از پايه‌ تخت‌ ساخت‌ (با رنگ‌ آميزي هاي‌ متنوع) و از آنها براي‌ خرده‌ ريزهاي‌ بچه‌ ها استفاده‌ كرد.

 

 

 

 

- براي‌ كودكان‌ بالاي‌ سه‌ سال ، مي ‌توان‌ از تخت هايي‌ با پايه‌ هاي‌ بلند استفاده‌ كرد؛ اين‌ تختخواب ها به ويژه‌ در اتاق هاي‌ كوچكتر صرفه‌ جويي‌ مناسبي‌ در فضا مي‌ كنند. کودکان نيز از زير اين‌ تخت ها استفاده‌هاي‌ گوناگون‌ مي ‌كنند.

- در صورتي‌ كه‌ يك‌ اتاق‌ به‌ طور مشترك‌ متعلق به دو فرزند است بهتر است‌ فضاي‌ اتاق‌ به‌ نحوي‌ تقسيم‌ شود كه‌ هر يك‌ از فرزندان‌ بخشي‌ را متعلق‌ به‌ خود بداند. اين‌ كار با استفاده‌ از يك‌ پارتيشن‌ مشبك‌ چوبي‌ به‌ ارتفاع‌ حداكثر يك‌ و نيم‌ متر، قفسه‌هاي‌ قابل‌ انعطاف‌ اسباب‌بازي ها و يا كتابخانه‌ ي دو سويه‌ امكان ‌پذير است.

 

 

- اگر هر يك‌ از ديوارهاي‌ اتاق‌ به‌ يك‌ رنگ‌ درآيد فضايي‌ شاد و جذاب، بدون‌ نياز به‌ تزيينات‌ بسيار فراهم‌ مي‌آيد. رنگ هاي‌ زرد و سبز در كنار رنگ‌ سفيد ديوارها علاوه‌ بر آنكه‌ باعث‌ جلوه‌ هرچه‌ بيشتر وسايل‌ اتاق‌ مي‌شود، با روحيه‌ بالندگي‌ و سرزندگي‌ كودكان‌ نيز متناسب‌ است.

- از يك‌ نوع‌ پارچه‌ طرحدار براي‌ پرده‌ و روتختي‌ و... استفاده‌ كنيد. همان‌ طرح‌ پارچه‌ براي‌ آباژور اتاق‌ كودكان‌ و قاب‌ عكس‌ هم‌ مي‌ تواند استفاده‌ شود. اگر هنگام‌ تعويض‌ روتختي ، پرده‌ اتاق‌ نيازي‌ به‌ تعويض‌ ندارد از پارچه‌ جديد به‌ عنوان‌ والان‌ پرده‌ استفاده‌ نماييد و يا آن‌ را به‌ صورت‌ نواري‌ پايين‌ پرده‌ بدوزيد؛ يا طرح هاي‌ آن‌ را روي‌ پرده‌ تكه‌ دوزي‌ كنيد.

 

 

 

- پارچه‌هاي‌ ساده‌ رنگي‌ در كنار يكديگر نسبت‌ به‌ پارچه‌هاي‌ طرح دار جذاب تر به‌ نظر مي‌ رسند.

- در صورتي‌ كه‌ نقش‌ و تصوير خاصي‌ در وسايل‌ اتاق‌ كودك‌ وجود دارد آن‌ نقش‌ يا تصوير فانتزي‌ را در ساير قسمت هاي‌ اتاق‌ نظير كمد و روبالشي‌ نيز استفاده‌ كنيد.

- رنگ ‌آميزي‌ مجدد قاب، دستگيره‌ كمدها و قفسه‌هاي‌ قديمي‌ با چند رنگ‌ شاد ، راه‌ كم ‌هزينه ‌اي‌ براي‌ ايجاد تنوع‌ در فضاي‌ مختص‌ كودكان‌ است.

- بعد از خريد وسايل‌ اتاق‌ كودك‌ با استفاده‌ از هارموني هاي‌ تيره‌ - روشن‌ ، رنگ هاي‌ وسايل‌ در پرده، روتختي‌ و... تركيب‌ و تنوع‌ مجموعه‌ را با استفاده‌ از ذوق‌ خودتان‌ غني‌ كنيد. اگر وسايل‌ خريداري ‌شده‌ رنگ هاي‌ زنده‌ و شاد ندارند، خودتان‌ رنگ هاي‌ زرد ، قرمز و سبز و يا ساير رنگ هاي‌ شاد و غير زننده‌ را مبناي‌ رنگ‌ آميزي‌ ساير اجزاي‌ اتاق‌ قرار دهيد.

- از يك‌ كلاه‌ حصيري‌ به‌ صورت‌ وارونه‌ مي ‌توان‌ لوستر فانتزي‌ و جالبي‌ براي‌ اتاق‌ بچه‌ ها درست‌ كرد.

- به‌ جاي‌ پرده‌ مي‌ توانيد از حصيرهاي‌ ريزبافت‌ آفتابگير استفاده‌ كنيد و سطح‌ آن‌ را نيز هماهنگ‌ با ساير قسمت هاي‌ اتاق‌ نقاشي‌ نماييد.

- رنگ‌ كردن‌ كارتن هاي‌ مقوايي‌ در ابعاد مختلف‌ و يا روكش ‌كردن‌ آنها با كاغذ كادو و نايلون هاي‌ فانتزي‌ محل هاي‌ مناسبي‌ را براي‌ خرده‌ ريزهاي‌ كودكان‌ فراهم‌ مي كند.

- استفاده‌ از رنگ هاي‌ شاد در ديوارهاي‌ اتاق‌ هميشه‌ مطلوب‌ بچه‌هاست؛ شدت‌ رنگ‌ را با نظر كودكان‌ تأمين‌ كنيد.

 

 

 

- به‌ جاي‌ قفسه‌هاي‌ چوبي‌ مي ‌توانيد از قفسه‌هاي‌ فلزي‌ پيش ‌ساخته‌ رنگي‌ استفاده‌ كنيد كه‌ قابل‌ تغيير نيز هستند و يا چند مكعب‌ چوبي‌ را جداگانه‌ بسازيد و با رنگ هاي‌ متنوع‌ روي‌ هم‌ قرار دهيد و هرچه‌ مي‌خواهيد بسازيد. اين‌ مكعب ها بهتر است‌ از دو طرف‌ خالي‌ باشند.

 

 

 

 

 


روان شناسی در پشت رنگ ها

 


رنگی که در هر اتاق استفاده می‌شود بر روحیه ی شما و هر شخصی که از آن اتاق استفاده می‌کند تأثیر می‌گذارد. در این جاست که روان‌شناسی رنگ، نقش اصلی را ایفا می‌کند. رنگ اولین چیزی است که ما در برخورد با اشیا و مکان‌ها به خاطر می‌سپاریم؛ از لباسی که می‌پوشیم تا اتاقی که در آن رفت و آمد می‌کنیم.

 در این مقاله گزیده‌ای از روان‌شناسی اولیه ی رنگ‌ها را در نظر گرفته‌ایم تا با توجه به آن‌ها، رنگ مورد نظر برای اتاق‌های مختلف منزل را انتخاب نمایید. روان‌شناسی رنگ در مورد افراد مختلف تفاوت‌هایی  را نشان می‌دهد، از این رو، ما در این مطلب دیدگاه‌های کلی و عمومی پذیرفته شده درباره ی رنگ‌ها را ذکر کرده‌ایم.

 قرمز

رنگ قرمز موجب بالا رفتن فشار خون و تپش قلب می‌شود. در بعضی افراد نیز ایجاد نیرو و انرژی می‌کند و هم‌چنین باعث به وجود آمدن حالتی صمیمی همراه با عشق و محبت می‌شود. به علاوه رنگ قرمز اشتها را تا حد زیادی افزایش می‌دهد و به همین دلیل است که در سالن‌های غذاخوری از این رنگ استفاده می‌کنند. این رنگ می‌تواند انتخاب مناسبی برای اتاق مطالعه و ناهارخوری باشد.

نکته ی مهم در انتخاب هر رنگی توجه به میزان تیرگی و روشنی آن رنگ است. قرمز روشن تداعی کننده ی خطر و مشکل برای برخی از افراد است مانند علائم هشدار دهنده؛ بنابراین توصیه می‌شود که از رنگ قرمز تیره استفاده نمایید

نارنجی

رنگ نارنجی هم‌چون رنگ قرمز القا کننده ی احساساتی مانند صمیمت، عشق و انرژی است، اما نه به همان شدت. نارنجی درخشش نور آفتاب را در نظر انسان مجسم می‌سازد و دستمایه‌ای برای زندگی با نشاط را فراهم می‌آورد. این رنگ حالتی درونی دارد و به مردم حس خوش آمدگویی می‌دهد. به همین دلیل در اکثر مواقع برای آراستن اتاق‌های نشیمن (پذیرایی) و‌ هال منزل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

زرد

این رنگ‌ نیز تاثیراتی مانند قرمز و نارنجی بر جای می‌گذارد با این تفاوت که درخشان‌تر و روشن‌تر است و همانند قرمز و نارنجی می‌توان از آن برای فضای نشیمن و هال استفاده کرد. علاوه بر این، انتخابی بسیار هوشمندانه برای روشن و بزرگ‌تر نشان دادن قسمت‌های تاریک و کم‌نور ساختمان مانند راهروها و فضای ورودی منزل است. علاقه داشتن به رنگ زرد، نشانه‌ای از خلاقیت و میل به ایجاد ارتباط با دیگران است.

آبی

رنگی بسیار آرام‌بخش و تسکین‌‌دهنده که در انسان ایجاد امنیت و آرامش می‌کند. به همین دلیل است که در اکثر مطب‌های پزشکی و اتاق‌های جراحی از آن بهره می‌گیرند.

 آبی را می‌توان برای اتاق‌های خواب و سرویس‌های بهداشتی در نظر گرفت. در کل برای محل‌هایی که به نظر باید خنک و آرام‌بخش باشند، استفاده می‌شود.

لازم به ذکر است که آبی نقطه ی مقابل قرمز در زمینه ی اشتها بوده، در حقیقت باعث از بین رفتن اشتها می‌شود، بنابراین نمی‌تواند رنگی مناسب برای اتاق ناهارخوری و آشپزخانه باشد.

 سبز

رنگی جذاب که احساس سلامت، باروری، حاصل خیزی، آرامش و صمیمیت را القا می‌کند. سبز نیز تا حدی مانند آبی عمل می‌کند، اما گرم‌تر و منعطف‌تر است. از این رنگ نیز در بیمارستان‌ها، مطب‌ها و اتاق انتظار دندانپزشکی استفاده می‌شود.

 سبز روشن رنگ مناسبی برای اتاق‌های خواب، نشیمن و هال به شمار می‌رود. سبز تیره نیز برای آشپزخانه و اتاق‌ناهار خوری مناسب است، زیرا که این رنگ تأثیر خوبی بر سلامت و تغذیه دارد.

زرشکی

خیلی از افراد عاشق این رنگ هستند و بسیاری هم از آن متنفرند. برای کسانی که این رنگ را دوست دارند، زرشکی می‌تواند گزینه ی خوبی در آراستن فضای ناهارخوری و اتاق‌های خواب و مطالعه باشد. از طرف دیگر، بچه‌ها به این رنگ علاقه دارند و می‌تواند انتخاب هوشمندانه‌ای برای اتاق خواب و محل بازی آن‌ها باشد.

 

 

منبع :ایران آذین - با تغییر و تلخبص

 

دکوراسیون اتاق خواب 

اتاق خواب فضایی است که همان طور که از اسمش پیدا است برای استراحت و خواب از آن استفاده میشود و متاسفانه در کشور ما به گونه ای تبدیل به انباری نیز شده است!!! مخصوصاً به

اولین موضوع مهم در انتخاب یکی از اتاقهای خانه به عنوان اتاق خواب دور بودن آن از فضای پر صدای چه داخلی و چه خارجی میباشد  ....و نزدیک به حمام قرار داشته باشد ترجیحا پنجره آن به سوی حیاط یا نور گیری مناسبی داشته باشد..اسباب لازم در این اتاق معمولاً مشخص ولی باید با سایز اتاق انتخابی  همخوانی داشته باشد...و ترجیحا رنگ ملحفه و رو تختی  و پرده و موکت  یا کفپوش  با هم هماهنگی  داشته باشند

 

سعی کنیم بر روی  میز هی کوچکی که در کنار تخت قرار میگیرند از آباژور های کوچک و قاب عکس های زیبا استفاده کنیم ..شمعدانهای تزیینی .....گلهای طبیعی زیبا مثل گل بامبو که احتیاج به نور مستقیم ندارد استفاده کنیم...فضای اتاق خواب را همواره رمانتیک جلوه دهید از کوسنهای رنگی و شاد بر روی تخت استفاده کنید.......

 

 

هیچوقت لباسهایتان را از درو دیوار آویزان نکنید   این اتاق فضای خصوصی شماست و حکم آن در زندگی شما از اتاق پذیرایی جدی تر است ..

از رنگ امیزی تند استفاده کمتر کنید زیرا رنگهای خمار و شاد ملایم آرامش بیشتری در هنگام  استراحت در شما ایجاد میکند

قسمتی از دیوار را به قاب عکس های و عکس هایی جالب از دورههای مختلف زندگی خانواده  قرار دهید در این قسمت اندازه و شکل قاب ها اختیارست شاید تمام عکسهای سفید سیاه را انتخاب کردید و....و شاید  تنها عکسهای دوره کودکی و........

سعی کنید از نقاشی های آرام استفاده کرده نه پوستر های شلوغ و رنگ امیزی های تیره...

این عکسهایی که برای شما میگذارم دلیل بر حتمی بودن دکور شما به این شکل نیست اما میتوان ایده های خیلی خوبی از این عکسها گرفت و با توجه به اندازه فضا..... مبلمان .....و...به خوبی استفاده کرد.      

 

  

 

 

 

 

 

 

 

دكوراسيون اتاق كودك

 

طراحی و تزیین و زیباتر ساختن اتاق کودک توسط والدین، به دانش و شناخت نیاز دارد و این که پدر و مادر با دنیای ذهنی کودکان آشنایی داشته باشند. چگونه والدین می‌توانند اتاق کودکی را بیارایند، بدون این‌که نسبت به دنیای پر رمز و راز او توجه و علاقه نشان دهند؟

 

این نکته البته در مورد نوزادان به‌‌طور کامل مصداق ندارد، مگر این‌که بخواهیم علائق شخصی خودمان را به کودک نیز منتقل نماییم. این تفکر هم در جای خود ارزشمند است، زیرا کودک ما از همان بدو تولد با ارزش‌های خانوادگی آشنا می‌شود. برای مثال پدر و مادری که به کتاب و کتابخوانی علاقه‌مندند، در اتاق نوزاد خود کتابخانه‌ای در نظر می‌گیرند. مسلماً در این مورد مثال‌های زیادی می‌توان آورد، حتی ممکن است خود شما نیز با چنین موضوعی برخورد کرده باشید؛ ولی باید به‌خاطر داشت که دادن خط فکری به کودکان نمی‌تواند زیاد ادامه داشته باشد.

 

ممکن است فرزند شما در سن چهار، پنج سالگی یا بیش‌تر، دیگر به آنچه برایش تدارک دیده‌اید علاقه‌ نشان ندهد. بنابراین، از زمانی که شخصیت کودکان‌تان شکل می‌گیرد، شما نیز می‌بایستی ابتکار عمل را به دست بگیرید و با دنیای ذهنی آنان هم‌سو شوید.

 

در این مرحله، بدون این که بخواهید اصول کلی و ارزش‌های مورد نظر خود را زیر پا بگذارید، با کودک خردسال‌تان مشورت کنید و ضمن راهنمایی وی، سعی کنید به نتیجه‌ای مشترک برسید؛ به نحوی که فرزندتان نیز از زندگی کردن و گذران اوقات در فضایی که برای او تدارک می‌بینید، لذت ببرد.

 برای آراستن اتاق کودک به رنگ توجه ویژه نشان دهید و حتماً نظر او را نیز جویا شوید. چنانچه در و دیوار یا کمد و تخت‌خواب فرزندتان را با رنگ‌های مورد علاقه ی وی رنگ‌آمیزی نمایید، ضمن این‌که برایش فضایی شاد و مفرح خلق خواهید کرد، به کودک نیز ثابت می‌کنید که برای اظهار نظرش ارزش قائلید و هر آنچه او دوست بدارد، شما نیز تأیید می‌کنید.

 درتصویر این مقاله ، خلاقیت‌ها و طرح‌های ابتکاری چند پدر و مادر را مشاهده می‌کنید که چگونه با دستان توانای خود محیطی دلچسب برای کودکان دلبند خویش فراهم آورده‌اند. باشد تا شما نیز در حد توانایی و بودجه‌ای که در اختیار دارید، به فرزندتان شادی و روح حیات را هدیه دهید.


چه پوششى براى كف خانه مناسب تر است؟

 

سراميك كف

تاريخچه سراميك به هزاران سال پيش مى رسد و در حال حاضر نيز به صورت وسيعى از آن استفاده مى شود. چين باستان و تمدن هاى رومى هر دو از سراميك استفاده مى كردند. در معابد يونانى، كليساها و مساجد، كاشيكاري هاى كف و ديوارها به صورت خيره كننده اى زيبا و كاملاً متفاوت بود. امروزه كاشى سراميك در هر نقطه اى از خانه مثل اتاق ها مى تواند استفاده شود به دليل اين كه سراميك استحكام بالايى دارد و بسيار راحت قابل شست وشو است در آشپزخانه ها و حمام از آن استفاده مى شود. در كاشيكارى و صنعت امروزه سراميك ها از لحاظ رنگ و شكل از استحكام و دوام بيشترى برخوردار هستند. سراميك هاى قديمى و سنتى اسپانيا و سراميك هاى تركيه داراى انواع متفاوتى از رنگ و مدل هستند و به اين دليل براى به وجود آوردن الگوهاى جديد و متفاوت امروزه آنها را با يكديگر ادغام مى كنند. شكل و الگوى كاشي ها مى بايست با شكل و سايز اتاق هماهنگى داشته باشد و بهتر اين است كه براى اتاق هايى با سايز بزرگ از سراميك هاى بزرگتر استفاده شود. هنگام راه رفتن، سراميك نسبت به كف پوش هاى ارتجاعى مثل پلاستيكى، چوب پنبه اى و لاستيكى بسيار سخت تر و محكمتر به نظر مى آيد و اگر برحسب اتفاق چيزي روى زمين بيافتد غالباً مى شكند. به عبارت ديگر كاشى و سراميك مى توانند براى نما هميشه باقى بمانند و عمر طولانى خواهند داشت. به طور كلى كاشي ها سرد هستند و مخصوصاً در هواى سرد بسيار خنك و سرد مى شوند اما به كار بردن يك سيستم گرمايى كه در زير كاشى ها كار مى شود باعث گرم شدن آنها در فصول سرد سال مى شود. كاشى هاى سراميك مى توانند در محيط هاى چهارگوش يا چند ضلعى استفاده شوند.

 

كاشى تراكوتا (در زبان ايتاليايى به معنى خاك رس پخته شده)

اين كاشى ها از خاك رس پخته شده ساخته مى شوند كه داراى رنگ قهوه اى مايل به قرمز است. در تمامى كشورهاى دنيا از ايتاليا تا مكزيك از اين نوع كاشى استفاده مى كنند. اين نوع كاشى به نظر روستايى و كهنه مى آيد كه مخصوص كشورهاى مديترانه اى است و مخصوصاً در كشورهاى جنوب غربى و اسپانيايى از آنها بسيار استفاده مى شود. شما مى توانيد آنها را به صورت مات يا شفاف خريدارى كنيد. زمانى كاشى ها را براق مى كنند كه بخواهند از خوردگى و خش افتادن روى آنها جلوگيرى شود. خريدارى آنها به صورت مات اين اجازه را به مشترى مى دهد كه درجه شفافيت و براق بودن آنها را خود انتخاب كند اما از طرف ديگر ممكن است از نظر قيمت كمى بيشتر شود. اندازه كاشى ها بايد با اندازه اتاق متناسب باشد. كاشى هاى تراكوتا به دلايل بسيارى داراى محبوبيت زيادى هستند. آنها بسيار مستحكم هستند و رنگى گرم و جذاب دارند. اين كاشى را مى توان در تمامى قسمت هاى خانه مثل آشپزخانه و راهروها استفاده كرد.

كف سيمانى

كف هاى سيمانى ظاهرى صنعتى دارند و مخصوصاً در سال هاى اخير از توجه خاصى برخوردار شده اند. اما شما ممكن است كف هاى سيمانى را در گالرى هاى هنرى يا اتاق هاى زيرشيروانى نيز مشاهده كنيد. کف هاي سيماني را مي توان با فرش پوشاند يا بدون هيچگونه پوششي به حال خود رها کرد و همچنين مى توان به طرق مختلفى رنگ آميزى نمود. مى توان هنگام ساخت رنگ دانه ها را مستقيم وارد سيمان كرد يا اين كه بعد از اتمام كار، به وسيله قلم يا اسپرى آنها را رنگ آميزى كرد. براى به دست آوردن نتيجه بهتر مى بايست 60 تا 90 روز صبر كنيد تا سيمان كاملاً خشك بشود. اگر كف هاى سيمانى قلم زنى بشوند به دليل ورود رنگ به داخل منافذ سيمان ثبات و پايدارى رنگ بيشتر خواهد شد. در صورت به كار بردن سيمان روى كف هايى كه ثبات ندارند يا ديوارها، با ايجاد كوچكترين حركت در آنها توليد شكاف و يا ترك مى شود. براى جلوگيرى از اين ترك ها بهتر است قبل از ريختن سيمان روى زمين، روى كف ترك هايى را ايجاد كنيم تا سيمان در آن نفوذ كند، مخصوصاً در جاهايى كه فشار روى آنها زياد است مثلاً در اطراف درها. اين نوع از پوشش كف هم در زير پا بسيار سخت و محكم به نظر مى رسد و مانند سراميك اگر چيزى روى آن بيفتد خواهد شكست. سيمان هايى كه با دستگاه ريخته مى شوند بسيار سنگين هستند و بعضى از ساختمان ها نمى توانند وزن آنها را تحمل كنند.

 

+ نوشته شده در  یکشنبه ۲۳ تیر۱۳۸۷ساعت 14:11  توسط مهران  |